پنج شنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۵۵

بیست و دومین جلسه بازخوانی ادبیات ملل در هشت بهشت / شب های روشن اثر فئودور ميخائيلوويچ داستايوسكي

بیست و دومین جلسه بازخوانی کتاب از سلسله نشست های بازخوانی ادبیات ملل به کتاب " شب های روشن " اثر فئودور داستايوسكي اختصاص یافت.

«شب های روشن» یا «شب های سپید»، عنوان رمان کوتاه و مطرحی از فئودور داستایوفسکی است که در سال ۱۸۴۸ انتشار یافت و از لحاظ زمانی، دومین اثر داستایوفسکی است. داستایوفسکی در یکی از نامه‌های خود، این اثر را «رمانی احساساتی از خاطرات یک خیالباف» معرفی کرده است.
این داستان به زندگی شخصی می پردازد که از تنهایی و خیال‌پردازی رنج می‌برد. در واقع شرحی از اشتیاق یک جوان خیالباف است و به دنبال گمشده ای می گردد که با همزبانی کند.
در این اثر ژرف که رویاهای شبانه‌ ی یک جوان را می شنوید، احساس می کنید این صداها، صدای خود نویسنده است. این که داستان به زبان اول شخص است، نیز به این موضوع دامن می زند.
«شب های روشن» را نمی‌ توان شاهکار داستایوفسکی دانست چون هرگز عمق و گستردگی «ابله» و «جنایت و مکافات» را ندارد. در این کتاب نیز داستایوفسکی با قدرت به بیان درونیات، افکار و زوایای تاریک زندگی افراد می پردازد. این قدرت چنان است که تمامی شخصیت های داستان، آشنا به نظر می رسند.

این اثر روز پنجشنبه 13 مهر ماه ساعت 15:30 در کتابخانه هشت بهشت بازخوانی می شود. علاقمندان می توانند حضور خود را از طریق شماره تماس 5-77680091 داخلی 151 ، و یا تلگرام https://telegram.me/lib8behesht1 اعلام کنند.

زمان آخرین ویرایش: پنج شنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ۲۰:۴۰

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید