شنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ۱۵:۴۳

یازدهمین جلسه بازخوانی به کتاب ارزشمند"جامعه شناسی" اختصاص یافت

یازدهمین جلسه بازخوانی کتاب در کتابخانه هشت بهشت به کتاب ارزشمند"جامعه شناسی" اختصاص یافت که 15 مهرماه برگزار شد. این اثر ارزشمند اطلاعات جامعی از جامعه شناسی را ارایه می دهد. بخش هایی از این کتاب به همراه اطلاعات نویسنده و کتاب را در ادامه میخوانیم.

استیو بروس در کتاب جامعه‌شناسی به دنبال ترسیم تصویری جامع از جامعه‌شناسی نیست، بلکه می‌کوشد به بیان ماهیت متمایز جامعه‌شناسی بپردازد. بر این اساس در فصل اول از موقعیت جامعه‌شناسی سخن می‌گوید و درباره‌ی تبعات در‌نظر‌گرفتن جامعه‌شناسی به‌عنوان شاخه‌ای از علوم اجتماعی بحث می‌کند. سپس در فصل‌های دوم و سوم و چهارم برخی مفروضات بنیادین جامعه‌شناسی را توضیح می‌دهد. در فصل آخر نیز در پی تبیین کار جامعه‌شناختی است.
دانشی که در این کتاب در اختیار خواننده قرار میگیرد شاید با نگاهی متفاوت بتواند ملال از اینکه انسان به کجا می رود را بکاهد چون نوعی رفتار شناسی در آن جاری است که ما را با درصدی بالا و نه صد در صد به پیش بینی نتایج تعاملات اجتماعی می رساند.
این کتاب از مجموعه‌ی مختصرمفید است. مجموعه‌ی مختصر مفید ترجمه‌ای است از کتاب‌های مجموعه‌ی A Very Short Introduction که انتشارات دانشگاه آکسفورد انتشار آن‌ها را از سال 1995 آغاز کرده است و تعداد عناوین آن تاکنون به بیش از 400 عنوان رسیده است. هرکدام از کتاب‌های این مجموعه درآمدی است بر موضوعی خاص که اگرچه برای مخاطب عام نوشته شده است، نویسنده‌ی آن از میان اساتید برجسته‌ی آن رشته انتخاب شده است.

برخی از قسمت های کتاب را با هم میخوانیم:
راه دستیابی به احساس پیشرفت، قاعده مندی است. ما انسان ها نیاز به یک نیروی خلاق و فرهنگ مشترک داریم و همین جای قید و بندهای زیستی را گرفته است. پس قابلیت های عملی انسان بسیار بیشتر از سایر گونه هاست.

انسان در برابر "حرمان غریزی" چارچوب اجتماعی را پدید می آورد که بخش هایی از این چهارچوب را قوانین رسمی و عرف تعیین میکند.

برساخته های اجتماعی فقط در صورتی پذیرفتنی هستند که مشترک باشند. آنها حتی اگر جعلی هم باشند وقتی به باور همگان می رسند" حقیقت محض" است.

انسان ها وقتی اجتماعی می شوند که نمای کلی فرهنگشان عینا در درون ذهن وشخصیتشان بازسازی می شود. در جامعه ای پایدار و کامیاب بازیگران از نقش هایشان جدا نیستند. آنها به سبک متد بازی میکنند، به این معنا که چنان در نقش هایشان غرق می شوند که آنها را بازی نمیکنند بلکه زندگی میکنند.

یکی از اصول بنیادین روانشناسی این است که تصور افراد از ذهنشان متاثر از تصوری است که دیگران از آن دارند.

جلسه بازخوانی کتاب " جامعه شناسی " در محل کتابخانه هشت بهشت واقع در مجتمع فرهنگی مذهبی امام رضا (ع) به آدرس خیابان انقلاب، نبش خیابان شهید نامجو برگزار شد.
مریم هویدی

زمان آخرین ویرایش: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۵۵

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید