شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ۲۲:۳۱

«ترلان» / "فریبا وفی" برنده جایزه ادبی لیتپرم سال ۲۰۱۷ آلمان

"ترلان" دومین رمان منتشر شده خانم فریبا وفی نویسنده رمان "پرنده من" است رمانی که توانسته بود اکثر جوایز ادبی 1381 را به خود اختصاص دهد و نویسنده خود را به یکباره مطرح نماید.
اینکه چرا این رمان توانست همانند اثر قبلی این نویسنده در میان آن همه آثار منتشر شده مطرح شود و جایگاه ویژه خود را بیابد باید علت آن را نگاه دقیق و ریزبینانه خانم وفی و شناخت و آگاهی کامل او از شخصیت های داستان اش دانست. شخصیت هایی که آنقدر برای خواننده ملموس و محسوس اند که به راحتی می توان باورشان کرده و با دنیای شان ارتباط برقرار نمود. چراکه "ترلان" رمان شخصیت است. رمانی که به دنیای درونی و رفتارهای بیرونی تعدادی دختر که در یک آموزشگاه نظامی دور هم جمع شده اند می پردازد. دخترانی که هرکدام برای گریز از وضعیت موجودشان و دور شدن از شرایط نامساعد پیرامون شان به انتخابی از سرناچاری دست زده اند.

ترلان دختری است که همراه با دوستش رعنا برای پاسبان شدن ثبت نام کرده اند و بعد از قبولی برای دوره اولیه راهی تهران شده اند . ترلان دختری کتاب خوان و نویسنده است کسی که در پس اتفاقات دنبال توصیف و نوشتن وقایع می باشد زیاد اهل مناسبات و کارهای دخترانه نیست ساکت است و چندان قاطی جمع نمی شود و در عوض دوستش رعنا اهل عتراض و شلوغ کاری و ....

در متن می خوانیم:

  • اگر مثل آدم خداحافظی كنی، غصّه می‌خوری، ولی خیالت راحت است. اما جدایی بدون خداحافظی بد است، خیلی بد، یک دیدار ناتمام است. ذهن ناچار می شود هی به عقب برگردد و درست یک ذره مانده به آخر متوقف بشود! انگار بِروی به سینما و آخر فیلم را ندیده باشی...!
  • چیزی از فرقِ سرش به سرعت پایین آمد. از چشم‌هایش بیرون زد. گلویش را خراشید و توی دلش فرو ریخت. این شکلِ طبیعیِ چیزی بود، که بعدها فهمید غصه است.
  • وقتی زیاد به رفتن فکر می‌کنی، سفر را آغاز کرده ای. خود به خود از جایی که هستی فاصله گرفته ای.
  • زندگی چیز فوق العاده و عجیب غریبی نیست. همین است که می بینی. مهم این است که دوربین را کجا بگذاری.
نام کتاب : ترلان
نویسنده : فریبا وفی
ناشر : نشر مرکز
تاریخ انتشار : 1396
زمان آخرین ویرایش: سه شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ۲۱:۰۱

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید