دوشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۶ ۱۴:۳۲

یک بعلاوه یک / از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز

کتاب «یک بعلاوه‌ یک» نوشته‌ی «جوجو مویز» و ترجمه‌ی «مریم مفتاحی» است. این کتاب یک رمان اجتماعی است. کتابی که به مشکلات و دغدغه های اقشار مختلف جامعه اشاره می کند. دردسرهای یک خانواده فقیر را نشان می دهد که چطور برای زنده ماندن و پیشرفت کردن تلاش می کنند. و در مقابل به مشکلات قشر ثروتمند هم اشاره دارد.
«جس توماس» زنی با دو شغل و دو بچه، از پس هزینه‌های زندگی خود و فرزندانش برنمی‌آید و هیچ‌وقت پول کافی ندارد. با پوشیدن دمپایی لاانگشتی به استقبال بهار می‌رود و وقتی روزگار زمینش می‌زند، نهایت تلاشش را می‌کند دوباره روی پا بایستد. با این همه، مشکلاتی وجود دارند که خودش به تنهایی از عهدۀ آنها برنمی‌آید. «اد نیکلاس» مرد موفقی که دچار بدبیاری می‌شود و با یک اشتباه همه‌چیزش را می‌بازد. حالا تلاش می‌کند زندگیش را دوباره از نو بسازد.

نظرات برخی از روزنامه ها و مجلات که در پشت کتاب آمده است:
• رمانی پرکشش از شرح یک دلدادگی که من از خواندنش لذت بردم.   روزنامه دیلی میل
• تاثرانگیز با فراز و نشیب هایی بسیار که گاهی با صدای بلند می خندید.   روزنامه ساندی اکسپرس
• قصه ای روحیه دهنده و شوق انگیز در تایید زندگی که بی وقفه خواهید خواند.   مجله هیت
• داستانی شگفت انگیز، رک و بی پرده، واقعی و غمگین در بهترین شکل ممکن خود.   مجله فرهنگی ماری کلر

جوجو مویز، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی انگلیسی متولد ۱۹۶۹ لندن، فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن و یکی از معدود نویسندگانی است که دو بار موفق شده جایزه‌ی داستان بلند رمانتیک سال را از انجمن رمان‌نویسان رمانتیک دریافت کند. وی که حدود ده سال برای روزنامه‌ی ایندیپندنت مقاله نوشته، سال‌هاست که فقط به نوشتن می‌پردازد.


در متن کتاب می خوانیم:

  • وقتی مادرت تو را در آغوش نگیرد و دائم به تو نگوید که با ارزش‌ترین موجود زندگی‌اش هستی... چیزی در درونت اتفاق می‌افتد: بخش کوچکی از وجودت مهر وموم می‌شود.
  • وقتی تمام مدت دارید به کسی سرکوفت می‌زنید، نتیجه‌اش فقط این است که آن شخص به حرف‌های خردمندانه‌تان هم دیگر گوش ندهد.
  • همه به پول فکر می‌کنند. حتی پولدارها. آره. با این فرق که پولدارها به پول فکر می‌کنند تا چطوری پول بیشتری ازش درآورند. در صورتی که کسی مثل من همه‌اش دارد به پول فکر می‌کند که چطور یک هفته‌ی دیگر را سر کند.
  • کلید زندگی شاد، حافظه ضعیف است.
  • مادر اد روزی به او گفته بود دوست واقعی مثل کتابی است که هر وقت زمینش بگذاری، می توانی بعد از یک هفته یا حتی دو سال، دوباره دست بگیری و ادامه اش را بخوانی.
  • نمی توان کسی را مجبور به ماندن کرد. اصلا چرا باید به کسی که تو را نمی خواهد چسبید.
نام کتاب : یک بعلاوه یک
نویسنده : جوجو مویز
ناشر : نشر آموت
مترجم : مریم مفتاحی
تاریخ انتشار : 1395
زمان آخرین ویرایش: دوشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۶ ۱۴:۳۷

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید