دوشنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۴

برادران کارامازوف / رمان مورد تحسین بسیاری از اندیشمندان و دانشمندان

برادران کارامازوف نوشته فئودور داستایوفسکی، یکی از با ارزش‌ترین دستاوردهای ادبیات اروپا در نیمه دوم قرن نوزدهم به شمار می‌آید که نویسنده، قریب به دو سال از زندگی اش را صرف نگارش آن کرد. بسیاری برادران کارامازوف را وصیت‌نامه داستایوفسکی به ملت روس دانسته‌اند. این رمان مهمترین اثر و آخرین رمان این نویسنده بزرگ روس است که هرچند از «جنایت و مکافات» از نظر ساخت نازل‌تر باشد، دارای آنچنان قوت و شدت دریافت و تحلیلی است که آن را به شمار یکی از با ارزش‌ترین دستاوردهای ادبیات اروپایی نیمه دوم سده نوزدهم درمی‌آورد.
برادران کارامازوف، رمانی فلسفی است که به طور عمیقی در حوزهٔ الهیات و وجود خدا، اختیار و اخلاقیات می‌پردازد. داستایوفسكی در بسیاری از آثارش به تشریح خصوصیات انسانها می‌‌پردازد. ذره‌بین هنرمندانه او ایمان، رنج، تنهایی، عشق، گزینش بین خیر و شر، لطف خداوندی، رهایی از گناه و ... را درشت می‌كند. او اغلب به درون ذهن شخصیتهای آثارش نقب می‌زد و خواننده را به مكاشفه‌ای درونی با آنها فرا می‌خواند، كه رهاورد این كار او، شناخت مفاهیم عمیق زندگی است. درك مصائب و مشكلات مردم روسیه، حضور در میان مردم و بازداشت چهار ساله او در زندان سیبری به دلیل انتقاد از اوضاع و شرایط موجود، از مهمترین اتفاقات زندگی وی‌ به شمار می‌رود. آشنایی او با زندان و جانیها و آدمكشها و فضای دهشتناك و مخوف آنجا، در آثارش به خوبی مشهود است. از زمان انتشار این رمان توسط بسیاری از اندیشمندان و دانشمندان همانند آلبرت اینشتین، زیگموند فروید، مارتین هایدگر، کورت ونگات، لودویگ ویتگنشتاین و پاپ بندیکت شانزدهم مورد تحسین قرار گرفته است و به عنوان یکی از بهترین اثرها در ادبیات شناخته شده است.

در بخش هایی از کتاب می خوانیم:

  • گذار بگویمت که قصد دارم تا آخر به گناهانم ادامه دهم. چون گناه شیرین است، همه به آن بد می‌گویند، اما همگی آدم ها در آن زندگی می‌کنند. منتها دیگران در خفا انجامش می‌دهند و من در عیان. و این است که دیگر گناهکاران به خاطر سادگی ام بر من می‌تازند.
  • کسی که به خودش دروغ می‌گوید و به دروغ خودش گوش می‌دهد، به چنان بن بستی می‌رسد که حقیقت درون یا پیرامونش را تمیز نمی‌دهد، و این است که احترام به خود و دیگران را از دست می‌دهد، و با نداشتن احترام دست از محبت می‌کشد.
  • پرسیدم جهنم کجاست؟

گفت : قلبی را پیدا کن که نمی تواند دوست داشته باشد.

  • در حقیقت همگی ما در برابر یکدیگر مسئولیم، حیف که آدم‌ها این را نمی‌دانند. اگر می‌دانستند، دنیا در دم بهشت می‌شد.
نام کتاب : برادران کارامازوف
نویسنده : فئودور داستایوفسکی
ناشر : انتشارات ناهید
مترجم : صالح حسینی
تاریخ انتشار : 1395
زمان آخرین ویرایش: دوشنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۱۵

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید