سه شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۴۴

بلندی های بادگیر / عاشقانه ترین کتاب ادبیات انگلیسی

«بلندی‌های بادگیر» که در ایران به نام «عشق هرگز نمی‌میرد» نیز شناخته می‌شود یکی از رمان‌های شاخص کلاسیک و دوره ویکتوریا می‌باشد که «امیلی برونته» آن را در سال ۱۸۴۷ منتشر کرده است. این کتاب اولین و تنها رمان امیلی برونته است. ویژگی متمایزکننده این رمان در زمان انتشارش لحن شاعرانه و دراماتیک بیان آن، عدم توضیح از نویسنده و ساختار غیرمعمولش بود و با گذشت زمان به یکی از محبوب‌ترین رمان‌های دنیا تبدیل شد.
متون اصلی رمان بلندی‌های بادگیر ابتدا در یک کتاب سه جلدی که توسط امیلی برونته و خواهرش آنه برونته نوشته شده بود چاپ شد که دو جلد ابتدایی مربوط به رمان بلندی‌های بادگیر (امیلی) بود و در جلد سوم رمان اگنس گری (نوشته آنه برونته) جای داشت.
در سال ۱۸۵۰ ویرایش دوم رمان، پس از اعمال اصلاحات نگارشی و املایی از سوی شارلوت برونته (خواهر امیلی و نویسنده رمان جِین ایر) به چاپ رسید.
هرچند که در دسته‌بندی‌های ارائه شده این کتاب در میان آثار کلاسیک طبقه‌بندی می‌شود، لیکن نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که رمان بلندی‌های بادگیر حاوی موضوعات و پس زمینه‌هایی از قبیل خشونت فیزیکی و روحی و به چالش کشیدن برخی از عقاید دوره ویکتوریا از قبیل اعتقادات مذهبی، اخلاقیات، طبقات اجتماعی و تبعیض جنسیتی می‌باشد که باعث شده تا از سایر آثار همدوره‌اش متمایز گردد و گاهاً مورد انتقادات شدید قرار گیرد.
در ابتدای قرن بیستم اکثر منتقدان ادبی بر این باور بودند که کتاب جِین ایر نوشتهشارلوت برونته، برترین رمان به یادگار مانده از خانواده برونته می‌باشد، اما با گذشت زمان، بلندی‌های بادگیر نیز با استقبال خوانندگان روبرو شد و محبوبیت زیادی پیدا کرد. و می‌توان گفت که در حال حاضر هر دو کتاب نزد خوانندگان بسیار محبوب بوده و خواندن آنها به دوستداران ادبیات کلاسیک توصیه می‌شود.
داستان زیبای رمان بلندی‌های بادگیر و نثر شاعرانه آن برای مخاطبان بسیار جذاب است. همچنین هنرمندی نویسنده در بیان احساسات و ساختن شخصیت‌ها در کنار نحوه روایت سلسله وقایع پیچیده و در‌هم‌تنیده داستان باعث جاودانگی این اثر تا به امروز شده است.

در متن کتاب می خوانیم:

  • روح از هر چه ساخته شده باشد، جنس روح او و من از یک جنس است.
  • اگر تمامی دنیا نابود شود و او همچنان بماند، من نیز خواهم‌ماند، اما اگر تمامی دنیا برپا باشد و او نباشد، دنیا برایم چون غریبه‌ای خواهد شد.
  • نمیدانم این حالت فقط در من هست یا نه، اما من موقعی که در اتاق مرگ به مرده ای نگاه میکنم بعید است احساسی غیر از سعادت به سراغم بیاید! در مرده آرامشی میبینم که نه ناسوت آن را به هم میزند و نه لاهوت، و من دلگرم میشوم به آخرتی بی انتها و نورانی...ابدیتی که مردگان به آن رفته اند... جایی که حیات مرز زمانی ندارد، عشق مرز قلبی ندارد، سرور انتها ندارد.
نام کتاب : بلندی های بادگیر
نویسنده : امیلی برونته
ناشر : نشر نی
مترجم : رضا رضایی
تاریخ انتشار : 1391
زمان آخرین ویرایش: سه شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ۱۶:۵۲

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید