پنج شنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۰۵

تنها راه شناخت یک نفر، دوست داشتن اوست بی هیچ امیدی . . . !

این کتاب ۱۳۰ صفحه است که اگر روزی ۲ صفحه هم از آن بخوانید دو ماه دیگر خیابان یک طرفه را جور دیگر خواهید دید و از زاویه ی دیگر هم شب های کش دار زمستان را به جای قدم زدن در برهوت تنهایی تان و ثانیه شماری پایان روز چند دقیقه ای در خیابان یک طرفه آرام پیاده روی کنید .
خیابان یک طرفه دومین و آخرین کتابی است که از والتر بنیامین که یکی از برجسته ترین متفکران دنیای مدرن شناخته می شود، در زمان حیاتش انتشار یافت.
این کتاب چنان که از نگاه نخست به نظر می آید یک گزین گویه نیست، بلکه مجموعه ای است از تصویرهای اندیشه ورزانه از فیلسوفی ادیب. احضار چیزهایی است که بیان آنها با واژه ها امکان پذیر نیست!
این کتاب دو ضمیمه نیز با خود به همراه دارد، یکی خیابان یک طرفه بنیامین، نوشته فیلسوف شهیر هنر، تئودور آدورنو و نیز سیمای والتر بنیامین نوشته سوزان سونتاگ.

سوزان سونتاگ در مقاله ای با عنوان " سیمای والتر بنیامین " کتاب خیابان یک طرفه و نویسنده ی آن را این گونه معرفی می کند :

... او در آستانه روز رستاخیز ایستاده است. بنیامین اینجا دارد به خود می اندیشد. در روز رستاخیز، این آخرین روشنفکر شرح خواهد داد که در " موقعیت ها " ی چند گانه به سر برده و از بقای خرد، با صداقت تمام و به شکلی "غیر انسانی" تا پایان دفاع کرده است.

جملاتی از کتاب:

  • تنها راه شناخت یک نفر، دوست داشتن اوست بی هیچ امیدی . . . !
  • در رویایی خودم را با تفنگم کشتم. بعد از شلیک بیدار نشدم، اما خودم را دیدم که مدتی همان طور آن جا دراز کشیده بودم، تنها بعد از این بود که بیدار شدم . . . !
  • ... هیچ چیز درمانده تر از حقیقتی نیست که همان طور بیان شود که به ذهن خطور کرده است. این گونه نوشتن حتی به یک عکس بد هم نمی ماند و در حالی که ما زیر پارچه سیاهی سر فرو برده ایم، حقیقت مانند کودک یا زنی که ما را دوست ندارد از این که جلو عدسی دوربین نویسنده بی حرکت بماند و لبخند بزند امتناع می کند. حقیقت خواهان آن است که در یک ضربه از جایی که در آن غرق شده است ، یا با قیل و قال، یا موزیک، یا فریاد کمک طلبانه ناگهان بدرخشد و به در آید . . .
  • بدون استثنا، نویسندگان بزرگ، آثار خود را در جهانی می‌پرورانند که تازه پس از آنها فرا می‌رسد.
  • فقط، کسی که روی جاده گام برمی‌دارد، از نیرویی که در آن است، باخبر می‌شود.
  • دو عاشق، بیش از هر چیز، به نام‌های یکدیگر وابسته‌اند. . . معشوق در چشم عاشق، همیشه تک و تنهاست. !
نام کتاب : خیابان یک طرفه
نویسنده : والتر بنیامین
ناشر : مرکز
مترجم : حمید فرازنده
تاریخ انتشار : 1393

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید