چهارشنبه, ۰۷ تیر ۱۳۹۶ ۱۶:۱۵

چرا کودکان باید خیالپردازی کنند ؟

تخیل یکی از مهمترین ارکان پیشرفت بشر است. تخیل نقش سازنده و ارزشمندی در شکل گیری شخصیت فرد دارد.
کودکان دنیای آینده شان را، بر مبنای تخیلات خود بنا می کنند.
اسطوره‌ها و قصه‌ها، نیروی تخیل کودک را تغذیه و تقویت می‌کنند. این گونه داستان‌ها به مهم‌ترین پرسش‌های کودک پاسخ می‌دهند و عامل مؤ ثر و مهمی در تربیت اجتماعی آن‌ها هستند.
کودکی که با شنیدن قصه باور کرده است یک چهرهٔ به ظاهر نفرت انگیز و خطرناک ممکن است ، به طرز سحرآمیزی تغییر ماهیت دهد و به بهترین و دوست داشتنی‌ترین دوست و ناجی تبدیل شود (مثل داستان دیو و دلبر یا شاهزاده خانم و قورباغه) می‌تواند باور کند کودکی را که نمی‌شناسد، می‌تواند بهترین دوست او شود.اعتقاد به حقیقت قصه به او جرئت می‌دهد در نخستین برخورد با یک کودک ناشناس خود را کنار نکشد. قصه‌ها هم شادی آفرینند و هم آموزنده. در قصه‌ها از واژه‌هایی استفاده می‌شود که کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اما بهترین شیوهٔ قصه گویی کدام است؟

لازم است بعد از گفتن هر قصه یا هنگام قصه گویی به کودک فرصت دهیم به قصه فکر کند و دربارهٔ آن حرف بزند. این روش از نظر عاطفی و عقلی برای کودک بسیار مفید است. برای این که داستان توجه کودک را جلب کند بهتر است سرگرم کننده باشد و کنجکاوی او را برانگیزد. هم چنین لازم است تخیل کودک را فعال کند و به او کمک کند توانایی ذهنی‌اش را افزایش و احساساتش را توضیح دهد.
با توجه به نزدیک شدن نوروز و عید باستانی ایرانیان قصه هایی در این خصوص برای انتخاب شده است تا هم تخیل کوکان قوی تر شود و هم با فرهنگ ایرانی از کودکی آشنا شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید