یکشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۳۹

ارتباط صحیح والدین با فرزند جنس مخالف خود

مهمترین مرحله تکاملی کودک در سنین 3 تا 6 سالگی شکل گیری هویت وشخصیت جنسی کودک است. به عبارت دیگر، کودک با رفتار صحیح پدر ومادر و الگوگیری صحیح از آنها هویت زنانه یا مردانه بودن خود را می یابد. (البته صرف نظر از مسائل ژنتیکی). در این سنین پسر به صورت غیرخودآگاهانه تمایل به ارتباط برقرار کردن حسی با مادرو دختر با پدر دارد و این ارتباط تا حد زیادی بوی جنسی می دهد. (مثلا اشتیاق و کنجکاوی در دیدن بدن عریان پدر یا مادر، تماس های فیزیکی نزدیک ومعنی دار و...).
در این مرحله تکاملی، حس عشق ونفرت در ضمیر ناخودآگاه کودک نسبت به والدین خود دائما در حال جنگ وستیز است. برای مثال دختر از یک طرف به پدر عشق میورزد. ودر مقابل به مادر به چشم یک رقیب می نگرد ( در ضمیر ناخودآگاه). از طرف دیگر ممکن است در اثر مجموع وقایع ورفتارهای نادرست پدر ومادر، در دختر حس نفرت نسبت به پدر (احساس خیانتی که در اثر برقراری ارتباط با مادر دارد) پیدا شود. این مسئله در مورد ارتباط پسر با مادر نیز صادق میباشد.
برای اینکه کودک به درستی این مرحله را گشت سر بگذارید وبا والد هم جنس خود همانندسازی کند، بایستی نکات زیر را پدران و مادران رعایت کنند:

تمامی تمهیدات لازم را به خرج دهید تا کودکتان متوجه رابطه جنسی شما نشود.
از حوالی 2 تا 5/2 سالگی به بعد کودک، بهتر است پدر ومادر در پوشیدن لباس های باز در احتیاط عمل کنند وتا حد امکان استحمام آنها توسط والد همجنس صورت گیرد.
در صورت بروز هر نوع رفتار غیر عادی کودک با واد جنس مخالف، بایستی بلافاصله به نحوی زیرکانه از آن موقعیت خارج شد.
مثلا اگر دختر سه ساله می خواهد روی شکم یا پاهای پدر دراز بکشد باید بدلیلی موجه پدر از آن موقعیت ایجاد شده و ذهن کودک را با کار خوبی (ترجیحا توسط مادر) منحرف کند مثلامادر بگوید: ( دختر گلم میایی با هم آب میوه درست کنیم تا موقع کارتون همه با هم بخوریم).
از بوسیدن لب ها خودداری کنید.
مادر با دختر و پسر با پدر زمانهای خوش بیشتری را با هم بگذرانند. (لزوم به برنامه ریزی)
از هر نوع رفتاری که باعث بروز احساس طرد شدگی در کودک می شود خودداری کنید ولی هوشمندانه کودک را به طرف همسرتان سوق دهید.

زمان آخرین ویرایش: یکشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۴۰

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید