یکشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۳۰

جنسیت و مسایل مربوط به آن

سن 3 تا 6 سالگی زمان کشف، هیجان و اشتیاق در دانستن و آگاهی است. کودک می خواهد همه چیز را بداند و روزانه هزاران سوال برایش پیش می آید. اولین چیزهایی که سعی به کشف آنها دارد قسمت های مختلف بدن خود، خواهر و برادر، پدر و مادر است و کم اتفاق نمی افتد که والدین را با سوالات خود غافل گیر می کنند. گاهی والدین شرمنده از سوال فرزندشان می شوند ولی باید یادمان باشدکودکان، معصوم و ساده هستند و فقط از روی کنجکاوی و ولع در شناخت و آگاهی برایشان سوال به وجود می آید. در نظر داشتن نکات زیر میتواند در پاسخ دادن به این گونه سوالات شما را کمک کند:

‏سوالات جنسی کودکان
سن مناسب برای آگاه‌کردن کودک از مسائل جنسی زمانی است که او سوال جنسی می‌کند و شروع آن در کودکان متفاوت است.

اولین و شایع ترین سوالاتی که کودک می‌پرسد: این‌ است که بچه چطور ایجاد می‌شود و چگونه به دنیا می‌آید؟ ما نباید به کودکمان دروغ بگوییم یا سوال او را بی‌جواب بگذاریم. والدینی که به سوال جنسی کودک پاسخ نمی‌دهند یا به کودک می‌گویند او را از بیمارستان گرفته‌اند یا از کسی خریده یا از جایی آورده‌اند یا آن‌که القا می‌کنند که بچه از خوردن چیزی از سوی پدر و مادر و بزرگ شدن او در شکم مادر ایجاد می‌شود، باعث ایجاد ترس و دلهره در کودک شده و روان او را بیمار می‌کنند.
به راحتی و سادگی بدون استفاده از قصه و دروغ، میتوانید به شکمتان اشاره کنید و بگویید: این تو یه جای خیلی گرم و نرم هست که بهش میگن بچه دان. بچه اون تو بزرگ میشه

دومین سوال شایع: من چه جوری رفتم تو شکمت؟ من و بابایی وقتی همدیگر رو دوست داشتیم، تصمیم گرفتیم تو رو داشته باشیم. پیش هم خوابیدیم تو خیلی کوچیک بودی و رفتی تو شکم من (یادتان نرود کودکان افکار جادویی زیادی دارند)

سومین سوال شایع: من چه جوری از شکمت اومدم بیرون؟

برای کودکان کم سن و سال : وقتی به اندازه کافی بزرگ شدی ما رفتیم بیمارستان و دکتر تو را از شکمم آورد بیرون.

برای سن های دبستان: ما رفتیم بیمارستان و دکتر با عمل جراحی، شکم من را باز کرد و تو را بیرون آورد.

چهارمین سوال رایج کودکان: سکس چیست؟  و پاسخ خردمندانه شما میتواند اینگونه باشد:  دو نفر (زن و مرد) وقتی همدیگر را خیلی دوست داشته باشند و خیلی خوب هم رو بشناسند و بخواهند دوستیشون رو نشون بدهند هم را بغل و نوازش میکنند.

شاید شما فکر کنید این پاسخ ، مناسب کودکتان نباشد ولی به خاطر داشته باشید او کودک است و توجیهات و اما و اگرهای ذهنی بزرگسالان را درک نمیکند.

پنجمین سوال: چرا وقتی تو و بابایی تو اتاق خوابید در رو میبندید؟ یا چرا من بدون اجازه نمیتونم بیانم تو اتاق شما؟ در اینجا کودک را با مفهوم حریم خصوصی آشنا کنید. به این صورت: عزیزم هر کسی یه حریم خصوصی باید داشته باشه و یک زمان هایی کسی نباید مزاحم او بشه . همین طور که تو بعضی موقع ها داری تو اتاقت بازی میکنی و دوست نداری کسی سرزده وارد اتاقت بشه. من و بابایی هم دوست داریم تو اتاقمون تنها باشیم واسه همین وقتی برادر یا خواهرتو اتاق خودشون هستند باید در بزنی و وارد بشی.

یکی از موضوعات دیگری که حتما در ارتباط با کودکان همگی درگیر آن خواهیم بود و هنگام مواجه با آن بسیار ناراحت و گاهی شرمنده می شویم نشان دادن آلت تناسلی به همدیگر کودکان به یکدیگر است. موضوعی که در روند رشد بسیار بدیهی و طبیعی است.

کودکان پیش دبستانی بدلیل داشتن حس کنجکاوی تمایل دارند که دستگاه تناسلی جنس مخالف خود را ببینند. در صورت مواجه با چنین مساله ای باید بدون واکنش تند فقط توضیح داد که ناحیه تناسلی قسمت خصوصی افراد است ونباید به کسی نشان داده شود وهمینطور نباید اجازه داد کسی به آن دست بزند. استفاده از کتاب های مصور در این مورد برای رفع کنجکاوی بسیار موثر است.

بازی کردن و ور رفتن کودک با خودش:

در خردسالان معمولا (5/1 تا 3 ساله) تحریک ناحیه تناسلی به روش های مختلف یک امر نسبتا شایع و کاملا طبیعی است و تنها اقدامی  که والدین در چنین مواردی بایست انجام دهند این است که بدون انگشت گذاشتن روی آن مسئله به نحوی ذهن کودک را منحرف کنند (برپا کردن کودک) بهترین روش است. اگر شدت این مسئله آنچنان زیاد است که موجب مختل شدن فعالیت طبیعی کودک می شود بهتر است با پزشک مشورت کنند.

زمان آخرین ویرایش: یکشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۴۰

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید